INSTRUKTORZY

Anula Kołakowska

Tancerka, choreografka, trenerka i założycielka szkoły stepowania Tip Tap.

Już od najmłodszych lat uczyłam się różnych form tańca, aż w wieku 8 lat trafiłam na stepowanie, które stało się największą pasją mojego życia.

Jestem wychowanką Studia Tap & Jazz Dance Jiřiny Nowakowskiej w Warszawie, gdzie szkoliłam się przez 15 lat. W tym czasie zdobyłam Mistrzostwo i Wicemistrzostwo Polski w stepowaniu oraz Puchar Czech.

Jestem absolwentką SWPS, kierunku Psychology in English. Ukończyłam dwuletni kurs instruktora tańca jazzowego w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

Swoje metody pracy stale doskonalę w czasie warsztatów na całym świecie (Sao Paolo, Nowy Jork, Sztokholm, Berlin, Zurych, Praga, Odessa).

Szkoliłam się u znanych i cenionych instruktorów takich jak: Jason Samuels Smith, Sam Weber, Chloe Arnold, Michelle Dorrance, Lane Alexander, Chazz Young, Cartier Williams, Derick Grant, Barbara Duffy, Andrew Nemr, Ruben Sanchez, Andrew Black, Jason Janas, Jared Grimes, Milson Saidl, Avalon Rathgeb i inni.

W 2015 roku otrzymałam stypendium od Heather Cornell i uczestniczyłam w dwutygodniowym kursie Manhattan Rythm Tap Intenssive w Nowym Jorku.

W 2016 roku przygotowałam choreografię do spektaklu „Lekcje stepowania” w Och-Teatrze w Warszawie, w reż. Krystyny Jandy.

W 2019 roku przez trzy miesiące szkoliłam się podczas Professional Tap Training Program w Luthier w Barcelonie.

Należałam do zespołu tanecznego Stepersi, z którym występowałam w całej Polsce. Kilkakrotnie już miałam okazję wystąpić gościnnie ze spektaklem „Usłyszeć Taniec”.

Jestem trenerką zespołu Tip Tap Ladies, który rezprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej.

Staram się promować stepowanie w Polsce, przełamuję stereotypowe myślenie o stepowaniu i pokazuję, że stepować można w każdym wieku, do każdego rodzaju muzyki i wszędzie. Dużą wagę przykładam do improwizacji, ekspresji siebie w tańcu, koordynacji ciała i techniki stepowania.


Kornelia Ciołek

Choreograf, instruktor tańca jazzowego.

Jestem absolwentką Studium tanecznego w Warszawie w klasie tańca jazzowego. Prowadziłam zajęcia taneczne w Warszawie z techniki tańca jazzowego i stepowania. Ukończyłam warsztat szkoleniowy z psychoterapii tańcem i ruchem, warsztat choreoterapii. Swoją karierę ze stepowaniem rozpoczęłam w 2007 roku w Studiu Tap&Jazz Dance Jiriny Nowakowskiej szkoląc się tam przez 7 lat. Po dłuższej przerwie wracam z radością do stepowania.

Posiadam bogate doświadczenie zdobyte podczas Międzynarodowych Warsztatów Tańca Jazzowego, Europejskich Spotkań Tanecznych czy Międzynarodowych Warsztatów w Republice Czeskiej. Sędziuję na ogólnopolskich festiwalach tanecznych w całej Polsce m in.: Tarnobrzegu, Kutnie, Węgrowie, Warszawie. Prywatnie uwielbiam dobre jedzenie, słońce i podróże.


Monika Rutkowska

Aktorka, wokalistka, instruktorka stepowania, muzykoterapeutka.

Jestem absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, na której ukończyłam zarówno studia licencjackie na wydziale Wokalno-Aktorskim na kierunku śpiew solowy o specjalności musical oraz studia magisterskie na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu na kierunku animacja kultury o specjalności Animacja Kultury
z Elementami Arteterapii. Kolejnym etapem edukacji była szkoła stepu w Barcelonie Luthier de Musica & Dansa, w której odbyłam roczne studium „Professional training program for tap dancers”.

Każdy ze szczebli edukacji, które staram się nieustannie kształtować, dał mi wiarę w to, że taniec to moje życie i coś co daje mi siłę, szczęście, radość i jest sensem mojego istnienia. Praktyczne szlify zdobywałam w m.in.: w grupie tanecznej “ZAKLEPOTANI” (będącej półfinalistami V edycji programu telewizyjnego MAM TALENT) czy The Brussels Tap Dance Festiwal „Tap Tonight 2013”. Swój kunszt taneczno-wokalny prezentowałam także w spektaklach: „ZMYSŁY”, “SEN O NOCY LETNIEJ”, (A3 TEATR) – spektakle te były grane zarówno w Polsce, jak przed zagraniczną publicznością: w Mediolanie (na Targach EXPO 2015), w Wielkiej Brytanii oraz w Rosji.

Jestem autorką choreografii stepu do spektakli, w których grałam także główne role: „KOCIAKU, PRZYJEŻDŻAJ, CZYLI VILLAS STORY”(Teatr „MIST” – Kraków) oraz “XIĘGI SCHULZA”(Teatr Polski we Wrocławiu). Z Krakowem związałam się na dłużej, to za sprawą bycia instruktorem tap dance w szkole stepowania MyTap. Moje taneczne szlify praktykowałam u boku wybitnych tancerzy takich jak: Sarah Reich, Laurent Bortolotti, Dorel Surbek, Josh Hilberman, Avalon Rathgep, Mark Yonally, Chris Matallo, Susan Hebach, Guillem Alonso, Roser Font, Laia Molins, Sharon Lavi, Ruben Shanchez, Ruben Perez, Maria Bossy, Txus Eguilaz, Estefania Porqueraz Ocana w Barcelonie, Gregoire Vandersmissen, Victorem Kuno w Brukseli, Pascal’em Hulim, Adele Joel.

Lubię łączyć różne style tańca ze stepowaniem, aby nie tylko doskonalić koordynację, ale także pokazać siebie oraz aby zaszczepiać w innych pasję do tańca. Pasję, która pozwala pokonywać życiowe trudności.


Michał Wierzbowski

Przygodę ze stepowaniem rozpocząłem w wieku 7 lat w Studiu Tap & Jazz Dance Jiřiny Nowakowskiej. Od tego czasu wielokrotnie stawałem na podium Mistrzostw Polski, a w latach 2014 i 2016 zdobyłem pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Miałem również przyjemność brać udziału w Pucharze Czech, gdzie zająłem 3 miejsce. W 2016 roku po raz pierwszy wystartowałem w Mistrzostwach Świata i zdobyłem 17 miejsce w swojej kategorii wiekowej. W 2017 roku zdobyłem 3 miejsce na Mistrzostwach Europy w Pradze w kategorii solo mężczyźni.

Jestem studentem Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, kierunku Turystyka i Rekreacja, gdzie w ramach specjalizacji ukończyłem kurs instruktora Nordic Walking.

Od kilku lat biorę udział w różnych Festiwalach Stepowania by doskonalić swoją technikę, poszukiwać nowych kombinacji i inspiracji. Dzięki tym podróżom miałem przyjemność poznać takie sławy współczesnego stepowania jak: Jason Samuels Smith, Jason Janas, Andrew Nemr, Max Pollak, Joseph Wiggan, Sam Weber, Michelle Dorrance, Chloe Arnold, Mark Mendonca, Avalon Rathgeb i Ivan Bouchain.

Moim żywiołem w stepowaniu od zawsze była improwizacja, bawienie się rytmem i poszukiwanie nowych połączeń. Stąd współpraca z beat box’erami, kwartetem fagotowym, współgranie z harmonijkami ustnymi czy nawet didgeridoo. Od 2016 roku jestem instruktorem w warszawskiej szkole stepowania TIP TAP.


Maciej Glaza

Gdy miałem 9 lat zacząłem naukę tańca towarzyskiego. Niestety kontuzja pokrzyżowała plany. Wróciłem do tańca na studiach.

Ukończyłem Akademię Muzyczną w Gdańsku na specjalności musical oraz Roczny Kursy w Escola Luthier w Barcelonie na poziomie zaawansowanym. W 2017 otrzymałem stypendium na Letni Intensywny Kurs Stepowania w szkole „Tapdance Into Freedom” Andrew Nemr’a w Nowym Jorku.

W 2012 zadebiutowałem rolą Terka w musicalu Tarzan. Od tamtego czasu wystąpiłem jako aktor, tancerz, asystent i współ-choreograf w spektaklach dramatycznych jak i muzycznych: „Faraon”, „Czyż nie dobija się koni”, „Crazy For You”, „Opera za trzy grosze”.
Byłem również w półfinałach programu „Mam Talent”. W 2012 w grupie „Zaklepotani”, oraz w 2018 jako „Tap Bros”, których jestem współzałożycielem wraz z Michałem Wierzbowskim.

W 2018 otrzymałem nagrodę Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne)” za choreografię w musicalu „Crazy For You”.
Stepowanie stało się moim znakiem rozpoznawczym w środowisku teatralnym oraz główną formą wyrazu.

W stepowaniu poszukuję luzu, własnego stylu, współpracy oraz tańca. Cytując jednego z moich nauczycieli: „Jeżeli stepując nie tańczysz, to po co to robisz?”


Filip Brzeziński

Tancerz, wokalista, montażysta filmów, aspirujący aktor teatru muzycznego. Obecnie student Filologii Angielskiej na Instytucie Anglistyki UW.

Swoją przygodę ze stepowaniem zacząłem relatywnie wcześnie w porównaniu do koleżanek i kolegów instruktorów szkoły Tip Tap. To właśnie tutaj stawiałem swoje pierwsze kroki i to dzięki Anuli zawdzięczam sporo swoich sukcesów, między innymi tytuł Mistrza Polski w Tap Dance w kategorii Solo Adults 1 w 2017 roku.

Po niespełna 2 latach stepowania otrzymałem stypendium na roczny kurs stepowania do Escola Luthier w Barcelonie. Tam kształciłem nie tylko umiejętności taneczne takie jak step, jazz czy balet, ale także umiejętności wokalne oraz muzyczne.

W stepowaniu stawiam przede wszystkim na świadomość muzyczną wykonywanych kroków – gdzie każda z wykonywanych kombinacji „siedzi” w muzyce. Dodatkowo staram się eksperymentować z rytmem.