Tap on Broadway

“Spektakl hip-hopowo – stepowany, tzn. taniec do muzyki z mocnym basem i złożonymi warstwami rytmów zaprogramowanych  przez sprzęt elektroniczny.”

Bring In ‘da Noise, Bring In ‘da Funk to musical, który zadebiutował na Off-Broadwayu (New York Shakespeare Festival / Public Theater w 1995 roku) i przeniósł się na Broadway w 1996 roku. Został opracowany i wyreżyserowany przez George’a C. Wolfe’a, a choreografię przygotował Savion Glover. Ten musical to historia Czarnej Ameryki  – opowieść o przetrwaniu rytmu jako metafory czarnoskórych niewolników.

Savion zmontował nową załogę młodych tancerzy, w skład której weszli Vincent Biongham, Jimmy Tate, Dulé Hill i Bakari Wilder. To oni wprowadzili stepowanie w zupełnie nową epokę. Ich hip-hopowy styl stepowania  był daleki od mechanicznego, wesołego stukania w popularnych, klasycznych musicalach. Został wchłonięty hurtowo przez nową generację tancerzy, która żądna była nowości, świeżości. Styl kontynuowany był przez wiele zespołów tancerzy stepujących utworzonych w ciągu następnej dekady przez Saviona.

Bring In ‘da Noise to muzyczna rewia opowiadająca historię za pośrednictwem stepowania. To także historia czarnoskórego społeczeństwa od niewoli do współczesności. W 1996 roku musical został nagrodzony Tony Awards za choreografię, najlepszy projekt oświetlenia, najlepszą kreację kobiecą w musicalu oraz najlepszą reżyserię musicalu.

autor: Anula Kołakowska, Tip Tap