Stepowanie zmieniło jego życie

Chris Ernest profesjonalny tancerz stepujący, który przez ponad 12 lat był członkiem zespołu Tap Dogs. Podróżował po całym świecie, jako tancerz występował na wielu prestiżowych imprezach na całym świecie. Pracował jako nauczyciel w dwóch największych londyńskich szkołach, Performing Arts Italia Conti i Akademii Urdang. Prywatnie mąż i ojciec dwóch dziewczynek.

Chris, kiedy i gdzie zacząłeś stepować? Jak to się zaczęło?

Zacząłem uczyć się stepowania w wieku 6 lat w moim rodzinnym mieœcie, w Camberley, Surrey. Podobno zawsze gdy słyszałem muzykę tańczyłem, aż jedna z przyjaciółek mojej mamy zachęciła ją, by zabrała mnie na zajęcia taneczne. Pierwszą szkołę, pamiętam bardzo dobrze. Płakałem, bo w klasie były tylko dziewczęta i ja! W kolejnej szkole do jakiej trafiłem zostałem przez następne 13 lat! Było w niej wielu studentów, ale to co najważniejsze to, to że było około dwudziestu chłopców. Właœciciel szkoły był mężczyzną, a dodatkowo okazał się być wspaniałym steperem. Po pierwszych zajęciach ze stepowania byłem zawiedziony, ponieważ wszyscy mieli buty z blachami poza mną! Freddie (nauczyciel) polecił mamie kupić mi buty do stepowania od razu, bo widział naturalną zdolność i mój talent. Od tego momentu stepowanie, stało się najważniejsze w moim życiu. Oczywiście musiałem uczyć się innych stylów tanecznych, ale to stepowanie dawało mi najwięcej radości. Szkoła tańca była niesamowita, to było idealne miejsce dla mnie, aby uciec od mojego normalnego życia szkolnego. Braliśmy udział w wielu koncertach i uczestniczyliśmy w wielu konkursach.

Jak i kiedy zaczęła się Twoja przygoda z grupą Tap Dogs? Jak ta grupa powstała i czyj to był pomysł? Czy dużo podróżowaliście?

Dołączyłem do Tap Dogs w maju 1997 roku po przesłuchaniu na koncet w Brighton, w Wielkiej Brytanii. Miałem 22 lata i zostałem z nimi ponad 12 lat. W tym czasie Tap Dogs to była rewolucja, a dla stepującego mężczyzny to była praca marzeń! Moje życie dosłownie zmieniło się w ciągu jednej nocy. Grupa Tap Dogs została stworzona przez Deina Perry, który pochodzi z Newcastle w Australii. Brał w tym czasie udział w wielu dużych show ze stepowaniem, był już dobrze ugruntowanym choreografem, wpadł na pomysł stworzenia show tylko ze stepującymi mężczyznami, w klimacie przemysłowym. Pokaz opierał się na pomyśle budowy i stepowaliśmy na wszystkich różnych rodzajach powierzchni, a nawet do góry nogami! Tap Dogs rozpoczęli swoją działalność w 1995 roku i istnieją do dziś! To zrewolucjonizowało stepowanie i wprowadziło do XXI wieku. Miałem szczęście wystąpić w ponad 40 krajach w tym czasie i dla mnie to było największe doświadczenie życia, które otworzyło przede mną wiele możliwości.

Czy masz jakąś ulubioną, najśmieszniejszą historię z tych 12 lat pracy w Tap Dogs, która utkwiła Ci w głowie najbardziej?

Mam wiele zabawnych historii, które zdarzyły sie w trasie! Ale mogę powiedzieć, że na scenie zawsze byliśmy w 100% profesjonalni i pracowaliśmy tak ciężko, jak graliśmy! Robiliśmy 8 pokazów tygodniowo, a każdy pokaz trwał 80 minut bez przerwy. Ciężka praca! Ale uczucie spełnienia po każdym pokazie było niesamowite. Reakcje publicznoœci były niesamowite. Ponieważ w show nie ma dialogu, nie było bariery językowej, mogliśmy przekazywać wszystko naszymi stopami i mogliśmy pojechać do dowolnego kraju bez żadnych problemów. Kilka lat temu rozmawiałem z dziewczyną, z którą pracowałem i wspomniałem, że byłem w Tap Dogs. Powiedziała do mnie: „O mój Boże, widziałam cię w przedstawieniu, kiedy miałam dwanaście lat, a pokaz zainspirował mnie do stepowania i tego żeby nigdy się nie poddawać.” Ona jest teraz zawodową steperką!

Dlaczego poleciłbyś ludziom stepowanie? Co dla Ciebie jest tak unikalne w tym tańcu?

Kocham uczyć stepowania i zawsze zachęcam ludzi do spróbowania. Nigdy nie planowałem być profesjonalnym tancerzem baletowym, tak więc rozumiem, że nie każdy będzie chciał nauczyć się stepować. Ale dla mnie, moim głównym celem, gdy uczę, jest zachęcenie uczniów do wiary w siebie. Ludzie przyswajają rzeczy w różnym tempie i tego uczę ludzi, aby nie porównywali się z innymi, tylko porównywali się do siebie. Teraz prowadzę w Warszawie zajêcia dla chłopców i dają sobie znakomicie radę! Każdy jest zupełnie inną osobą. Stepowanie uczy tak wielu różnych rzeczy … koordynacji, rytmu, równowagi, zaufania, ćwiczenia, zabawy !!

Czy nadal regularnie uczysz, czy stepowanie jest już bardziej Twoim hobby?

Nadal systematycznie uczę i wraz z żoną tworzymy choreografie. Stepowanie zawsze będzie w moim życiu i mam nadzieję, że będę stepował w wieku 90 lat!

Wiem, że masz dwie słodkie małe córeczki, czy one też już stepują? Jak myślisz jaki jest minimalny wiek, żeby zacząć stepować?

Moje dwie córki (5 lat i 2 lata) mają buty do stepowania i już zaczęły się uczyć. Oczywiście można zacząć uczyć dzieci od najmłodszych lat, ale myślę, że od 6 roku w górę najlepiej, ponieważ, widać rezultaty.

Jak tworzysz nowe kroki? Gdzie szukasz inspiracji?

Nowe kroki przychodzą mi do głowy przez cały czas! Niezależnie od tego, czy słyszę piękny utwór muzyczny, czy czekam na autobus! Nigdy nie wiesz, kiedy to do Ciebie przyjdzie! Najważniejsze to upewnić się, że nie zapomnę tych nowych kroków!

rozmawiała: Anula Kołakowska, Tip Tap