Podsumowując rok

Rok szkolny 2015/2016 w naszym polskim środowisku stepowania był bardzo owocny w wiele wydarzeń i sukcesów. Każda szkoła prężnie działa i rozwija się promując stepowanie w Polsce. Podsumowując ten rok wybrałam najważniejsze wydarzenia o których warto wspomnieć i pamiętać. Niektóre z nich to sukcesy pojedynczych szkół, a inne to wspólne projekty oraz owoce współpracy różnych placówek.

Zaczynając od wakacyjnych wydarzeń warto wspomnieć II Letnią Akademię Stepowania, której gościem specjalnym była Avalon Rathgeb z Londynu. Po raz pierwszy Akademia była organizowana we współpracy Trójmiejskiej Akademii Stepowania z Warszawską szkołą TIP TAP. Opolskie Royal Dance Center w wakacje organizowało Royal Dance Camp, podczas którego nagrywano teledyski z udziałem uczestników obozu. Na jesieni w Katowicach odbyło się IV Święto Stepowania „Rytm nam w duszy gra” podczas którego warsztaty prowadzili Pascal Hulin, Otto Koci i Konstantin Zhayvoronok, a podczas koncertu wystąpili goście z zagranicy oraz szkoły stepowania z całej Polski. W Opolu odbył się II Opolski Festiwal Tańca, podczas którego stepowanie znalazło wielu nowych wielbicieli. Początek roku kalendarzowego rozpoczęły warsztaty stepowania z Adele Joel w Krakowie organizowane przez szkołę MyTap, zaraz potem warsztaty ze światowej sławy Roxane Butterfly w szkole TIP TAP w Warszawie. Tym warsztatom towarzyszyły również warsztaty z Chrisem Ernestem byłym członkiem zespołu Tap Dogs oraz Manolo Albarracin z Malagi.

Na wiosnę zarówno Warszawskie Szkoły Stepowania jak i szkoła z Opola oraz z Katowic startowały w Mistrzostwach Polski w Siedlcach, a przedstawiciele z Opola reprezentowali Polskê w Pradze na Mistrzostwach Europy w stepowaniu. 25 maja podczas Światowego Dnia Stepowania z inicjatywy TIP TAP został nagrany FlashMob. W Gdyni, Krakowie, Wrocławiu oraz Warszawie steperzy zatańczyli Shim Sham, a wspólna zabawa i wiele godzin montażu Piotra Zacheji można zobaczyć na Youtubie. Wiosną odbyło się w Warszawie w teatrze Syrena 25-lecie Studia Jiriny Nowakowskiej, a Wrocławska Stepowania po raz pierwszy zorganizowała warsztaty stepowania, których gościem był Pascal Hulin. Początek lata to Festiwal Ulicznych Artystów w Łodzi podczas którego można było zobaczyć w akcji Karola Drzewoszewskiego z Trójmiasta oraz Anulę Kołakowską z Warszawy. Trójmiasto zakończyło rok szkolny spektaklem w Teatrze Muzycznym pt. ”Sprawdź jak się stuka”, a wakacje rozpoczęły się pokazem Anuli Kołakowskiej na Torwarze podczas Festiwalu Orkiestr Wojskowych, wraz z Orkiestrą Straży Pożarnej w Nadarzynie.

Miniony rok szkolny to także I Miejsce grupy Tap Dance Club z Katowic w kategorii „Dorośli” na Mistrzostwach Stepowania Tap Dance Cup Dance Life EXPO w Brnie, koncert „MyTap i Przyjaciele” czyli pokaz stepowania uczniów szkoły stepowania MyTap w Kinotetarze Wrzos, wyróżnienie 8-letniego podopiecznego szkoły MyTap Sebastiana Kijania na Festiwalu Talenty Małopolski. To również udział Tap Dance Katowice w Festiwalu Stepowania w Pilznie, trzymiesięczne praktyki Manolo Albarracin w szkole stepowania TIP TAP, Tamborrada czyli prawdziwe święto rytmu, w którym wzięła udział Wrocławska Stepownia, comiesięczne Warsaw Tap Jam Session w Infinity,  koncert stepowania szkoły TIP TAP ze specjalnym pokazem flamenco z wykonaniem Manolo Albarracin oraz oczywiście 12 pierwszych numerów TIP TAP NEWS.

Wielu wydarzeń nie wymieniłam, o wielu pewnie nawet nie wiedziałam i myślę, że to świetna wiadomość. Dlaczego? Bo to znaczy, że dzieje się tak wiele w naszym już nie małym świecie stepowania, że ciężko wiedzieć o wszystkim i być wszędzie. Bardzo się z tego cieszę. Rośnijmy w siłę, rozwijajmy się, działajmy tak jak w minionym roku i organizujmy pokazy stepowania. Wszystkim życzę odpoczynku w wakacje i tego by nowy rok szkolny był jeszcze owocniejszy, ciekawszy, pełen wydarzeń i nowych wyzwań.

autor: Anula Kołakowska, Tip Tap