Nasze podkowy

Chociaż nie wszystkie źródła są zgodne to uznaje się, że istnieją trzy rodzaje blach. W zależności od tego jak mocno przykręcimy śrubami blachy, od tego zależy wydobyty dźwięk.

  •  Teletone (3 śruby)
  •  Duotone (5-6 śrub)
  • Staccato lub Supertone (5 śrub, blacha składa się z dwóch części)

Każda blacha ma inną liczbę śrub, które można regulować by uzyskać różne dźwięki. Najczęstszym obuwiem jest „Tele Tone”, jedna blacha trzymająca się buta dzięki trzem śrubom. „Duotone” składa się z jednej metalowej części na 5-6 śrub, a Staccato posiada taką samą ilość śrub natomiast składa się z dwóch blach, jednej specyficznej do łączenia z butem i drugiej, która jest istotna dla dźwięku. Tancerz stepujący jak możecie sobie wyobrazić, przychodzi na próby z mini-śrubokrętem w worku i jest to normalne, śruby się odkręcają, a blachy luzują. W zależności od tego czy blachy są mocno przykręcone czy luźno dźwięk będzie suchy, twardszy, mocniejszy i żywszy, a większym wyzwaniem są luźniej przykręcone blaszki, które się ruszają i ciężej wydobyć czysty, piękny dźwięk.

Istnieje jeszcze inny rodzaj obuwia, których blachy są z bardzo lekkiego metalu i są klejone lub nitowane, a nie przykręcane. Zazwyczaj są one dla początkujących oraz dzieci. Osiągają słabszy i delikatniejszy dźwięk, ale pomagają uczącemu w maksymalnych staraniach, aby nauczyć się techniki pracy stóp. Dlatego gdy zdobywamy większą kontrolę ruchów technicznych w tych butach, potem zakładamy profesjonalne buty do stepowania i dzięki nim możemy uzyskać, mocny dźwięk.

autor: Manolo Albarracin, Malaga