Mr. Bill Robinson

Bill chciał być uważany przez wszystkich za wielka gwiazdę. Chciał by zamiast Bill Robinson nazywano go Mr.Bill Robinson. Bill „Bojangles” Robinson urodził się 25 maja 1878, był amerykańskim aktorem i tancerzem stepującym oraz najbardziej znanym afro amerykańskim artystą w pierwszej połowie XX wieku. Zdobył popularność w czarnym i białym świecie rozrywkowym swojej epoki, a do dzisiaj jest znany za taniec z Shirley Temple w serii filmów w latach 30tych. Wykorzystywał swoją popularność by pokonać bariery rasowe między innymi:

  • jako jeden z pierwszych wykonawców wodewilu pojawił się bez użycia makijażu
  • jako pierwszy Afroamerykanin pojawił się w filmie w Hollywood w towarzystwie białoskórych tancerzy
  • jako pierwszy Afroamerykanin brał udział w produkcji Broadwayowskiej mieszającej rasy.

Jego popisowym numerem był taniec na schodach. Robinson twierdził, że jako pierwszy odkrył ideę tańca na schodach podczas jednego z występów, kiedy zobaczył znajomych na widowni spontanicznie, tańcząc zszedł z czterech schodków aby ich przywitać, a następnie z powrotem w górę. Publiczność oklaskiwała jego zręczne ruchy i postanowił włączyć je do swojej choreografii. Ponieważ teatry nie miały schodów, Robinson zbudował swoje własne przenośne schody.

Marzeniem każdego tancerza stepującego było zobaczyć wspaniałego Mr. Bill Robinson. Mówiło się o nim jako o tym, który stepował bardzo czysto oraz, że może zrobić najprostsze kombinacje i choreografie, a i tak będzie czarujący i charyzmatyczny. Byli inni, którzy robili trudniejsze i bardziej widowiskowe kroki i triki, ale to o nim mówi się jako o największym tancerzu stepującym wszechczasów. Sammy Davis Jr. i Ann Miller opisywali go jako nauczyciela i mentora, a Miller mówiła o nim „zmienił bieg mojego życia.” W 1989 roku Kongres USA wyznaczył datę 25 maja urodziny Robinsona, jako Narodowy Dzień Stepowania. Pomimo, że był najlepiej opłacanym czarnoskórym artystą ery, zmarł 25 listopada 1949 roku bez grosza, a jego pogrzeb był opłacony przez Eda Sullivana wieloletniego przyjaciela. Mr.Bill Robinson jest pamiętany za wsparcie jakie dał takim artystom jak Fred Astaire, Lena Horne, Jesse Owens i Nicholas Brothers.

autor: Anula Kołakowska, Tip Tap