Jason Samuels Smith

Jason Samuel Smith, profesjonalny tancerz stepujący, jest jednym z najbardziej dynamicznych tancerzy obecnych czasów. Najbardziej znany jest jego talent choreograficzny i głębokie poczucie muzykalności, w tym nienaganne frazowanie i różnicowanie metrum. Prowadzi warsztaty na całym świecie, występuje i bierze udział w różnych projektach taneczno-muzycznych. Jest inspiracją i wzorem dla wielu młodych i zdolnych tancerzy. Wspiera rozwój stepowania i edukuje kolejne pokolenia. Moje pierwsze warsztaty z Jasonem w Berlinie zmieniły moje spojrzenie i podejście do stepowania, dlatego to z nim przeprowadziłam pierwszy mini-wywiad do TIP TAP NEWS!

Dlaczego wybrałeś stepowanie ze wszystkich istniejących tańców na świecie? Co jest takiego specjalnego i wyjątkowego w stepowaniu?

Wybrałem stepowanie z powodu szczególnych ludzi, którzy praktykowali tę technikę, jak Gregory Hines, dr James Buster Brown, Dianne Walker i Savion Glover. Kiedy zdałem sobie sprawę, jak niesamowitą częścią historii jestem, zakochałem się w stepowaniu. Również fakt, że stepowanie zawiera zarówno muzykę, jak i taniec, jest wisienką na torcie.

Kto był Twoim największym natchnieniem w dzieciństwie? Kto jest obecnie Twoją inspiracją?

Jako pierwszy zainspirował mnie Gregory Hines i Nicholas Brothers, potem moja siostra, Elka Samuels Caldas. Obecnie inspirują mnie takie osoby, jak: Derick Grant, Dormeshia Sumbry Edwards, Baakari Wilder, Ali Bradley, Joseph Wiggan, Jumane Taylor, Danny Nielsen, Logan Miller, Chris Scott, Star Dixon, Nico Rubio, Dianne Walker, Arthur Duncan, Mable Lee, Dr Prince Spencer, Chester Whitmore, Ivery Wheeler, Gregory Porter, Ben Williams, Theo Hill, Art Tatum, Chitresh Das Juan de Juan, Sean P, D’Angelo, DJ Premier, Wu Tang Clan, Stevie Wonder, Donny i Lalah Hathaway, Michael Jackson, Basquiat, Upendo Taylor, Ahmad Rashad jr., Stanley i Chris Clarke, Debbie Allen, Jojo Smith, Sue Samuels, Chico Buarque, Tom Jobim, Vinicius de Morrais, Ralph Waldo Emerson, James Brown, Nina Simon, Count Basie, Eddie Jefferson, Ella Fitzgerald, Bobby Mcferren, Elka Samuels, Rocky Smith, Monica Smith.

W jaki sposób tworzysz nowe kroki?

Nowe kroki przychodzą mi do głowy, kiedy jestem całkowicie obecny w danej chwili i moje uczucia i emocje są przekazywane za pośrednictwem mojego tańca. Jeśli myślę zbyt dużo, nowe kroki są trudne do wykonania. Zawsze mogę znaleźć nowe kroki w starym 'słownictwie’, a także w nagraniach wielkich mistrzów naszej formy sztuki. Muzyka jest zawsze wielką inspiracją, szczególnie jazz i blues, ale kocham każdą muzykę, zarówno amerykańską, jak i zagraniczną.

Czy masz ulubioną piosenkę, która sprawia, że od razu chce Ci się tańczyć?

Nie mam jednej ulubionej piosenki, ale mam inną muzykę, której słucham na różne nastroje i różne pory dnia.

Jakie było dla Ciebie najważniejsze miejsce, w którym występowałeś?

Najważniejszym dla mnie miejscem do tańca był zawsze mój dom oraz wszystkie ulice.

Jaki jest Twój ulubiony film o stepowaniu?

Moim ulubionym filmem jest 'Tap’ z udziałem Gregory’ego Hinesa i Sammy’ego Davisa Juniora.

Co chciałbyś przekazać swoim stepującym uczniom?

Chciałbym, żeby moi uczniowie mieli zabawę ze stepowania i aby szanowali historię danej sztuki. Niech dzielą się hojnie swoim czasem i wiedzą, a także obdarzają prezentami i energią ludzi, którym powodzi się gorzej, niż im. Niech ćwiczą ciężko i żyją tak, jakby każdy dzień był ich ostatnim. Chciałbym, żeby traktowali ludzi z szacunkiem i życzliwością, i podnosili taniec na nowe wyżyny.

Co polecasz tym, którzy zaczynają swoją przygodę ze stepowaniem?

Polecam nowym uczniom uzbroić się w cierpliwość i dobrze się bawić. Istnieje wiele poziomów i pomysłów do usprawnienia, ćwiczenia, rozwoju. Nie warto się spieszyć, lecz studiować każdy aspekt stepowania. Należy badać i zgłębiać historię i połączyć się ze starszymi w swojej społeczności i USA.

Co byś powiedział naszej rosnącej polskiej społeczności stepującej?

Powiedziałbym Polsce, aby dalej rosła, rozwijała się, reprezentując swoją kulturę i aby stworzyła swój własny głos w tej formie sztuki, ale w połączeniu ze źródłem!

autor: Anula Kołakowska, Tip Tap