BEBOP/SWING

Bebop to styl jazzowy z początków lat 40. XX wieku. Powstał na wschodnim wybrzeżu USA. Głównymi twórcami byli: Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Thelonious Monk. W porównaniu z wcześniejszymi stylami muzyki jazzowej, np. swingiem, charakteryzował się dużą swobodą interpretacyjną, improwizacyjną, bogatą rytmiką, skokowo rozwijaną melodią i przyspieszeniem frazy.

Początki bebopu wiążą się z barem Minton’s Playhouse w Harlemie. Henry Minton, jego właściciel, popadł w kłopoty finansowe i w październiku 1940 roku musiał powierzyć go jazzmanowi Teddy’emu Hillowi. Niedługo potem Hill stworzył zespół jazzowy, który fani jazzu szybko dostrzegli. Bar zdobywał coraz większą popularność, m.in. dzięki pojedynkom muzycznym, które się w nim odbywały. Wkrótce bebop zaczęto grać również w wielu innych miejscach Nowego Jorku, skąd rozprzestrzenił się na cały świat.

Swing w języku angielskim oznacza ‘kołysać się’. Jest to kierunek muzyki jazzowej, popularny na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Swing to muzyka synkopowana, w której dużą rolę gra sekcja rytmiczna współpracująca z instrumentami dętymi. Styl ten narodził się w USA w latach 30. i zyskał popularność w następnym dziesięcioleciu – szczególnie po 1935 roku. Muzykę swingową wykonywały zazwyczaj duże zespoły , tzw. big-bandy; do najsławniejszych należały zespoły big-bandowe Counta Basiego, Benny’ego Goodmana, Duke’a Ellingtona i Glenna Millera.

W okresie II wojny światowej swing był bardzo lubiany w innych państwach, zwłaszcza dlatego, że, jako symbol dekadenckiego Zachodu, był wyrazem walki przeciwko totalitaryzmowi. Był popularny nawet wśród obywateli III Rzeszy niepopierających reżimu Hitlera. Swing stał się też symbolem oporu przeciwko sowieckiej władzy w krajach podporządkowanych Moskwie po 1945 roku. W latach 1949-54 władze kojarzyły ze swingiem przede wszystkim bikiniarzy.

Swing stracił na swej popularności wraz z zakończeniem II wojny światowej. Przemiany społeczne i gospodarcze związane z powrotem amerykańskich żołnierzy do domów i do przedwojennej pracy doprowadziły do narodzin jazzu nowoczesnego oraz popularnej muzyki rozrywkowej.

autor: Anula Kołakowska, Tip Tap